Acháty z iných krajín

Počas mnohých rokov zberateľskej činnosti a brúsenia kameňov sa mi podarilo získať do zbierky pekné vzorky achátov zo všetkých kútov sveta. Niektoré som kúpil a niektoré som vymenil za svoje. Spomeniem aspoň niektoré. Od zberateľa  Tonyho Newmena z Austrálie mám nádherné vzorky achátov z niekoľkých lokalít nielen od nich ale aj z Nového Zélandu a Číny. Od priateľa Takehiro Touge z Japonska som dostal zaujímavé vzorky achátov, jaspisov a skamenelých driev z Japonských ostrovov. No a snáď najkrajšie vzorky, aj keď ich mám len niekoľko kusov mi poslala moja priateľka Marta Vandemandier, zberateľka s obrovskou vytrvolosťou a láskou k achátom, z Argentíny z Patagónie. Mnohé kamene sú stále v mojej zbierke.

Samozrejme najviac achátov som  nazbieral sám  v prírode, spolu s  mojou rodinou. Boli to dlhé roky trpezlivých prieskumov a hľadaní. Takto sa zbierka postupne obohacovala  o pekné vzorky z lokalít najmä z Čiech, kde vďaka mnohým priateľom som navštívil osobne snáď každú významnejšiu lokalitu a to nielen v Podkrkonoší, ale aj Krušné hory, Stredné a Východné Čechy a často som sa túlal aj na pegmatitoch na Morave. / Ďakujem všetkým, ktorí mi v tom hľadaní pomohli, pán Václav Šrajer z Dolní Kalnej, pán František Peštál a  Milan Souček z Třebíča, Pavel Holánek a jeho priatelia z Velkej Bíteše......Pekné kamene mám od priateľa a odborníka na acháty spod Krkonôš, od Petra Brunu./

Snáď najviac si vážim vzorky z Maďarských lokalít, z pohorí Mátra a Zemplínske vrchy, kde si myslím, že aj v súčasnej dobe je veľa neprebádaných miest. O tom svedčí aj to, že v roku 2009 a 2010 sa nám podarilo pozornými potulkami nájsť úplne nové /podľa mňa zatiaľ nepublikované a neprebádané lokality/, napr v okolí dedín Hollóháza, Komlóska, Erdohorváty. Tieto lokality zatiaľ nechcem podrobne popisovať, preto ani presné dediny neuvádzam. Želám však všetkým vytrvalcom ktorý čítajú tie riadky, aby zažili pocit objavovania vlastných pokladov. Acháty v galérii Zemplin mountains  sú z lokality cca 40km od Košíc. Miesto sme objavil s manželkou po približne polročnom hľadaní podľa slov ľudí z okoli, že niekde tam videli " kamene ako ježkovia" / teda kyištály/, alebo červené kamene,/ jaspisy/. Keď sme jedno z takých miest našli v hlbokých lesoch, ruksaky sme naplnili možno za pol hodinky.....v skalách sa prelínali jaspisy, opály, hematit a chalcedón.....

Ďakujem všetkým, ktorí ma v tom hľadaní v Maďarsku viedli, Pistabácsi / Ecsédi István/, Zsebe János, Kónya Ferenc,.....

Poľsko je tretia moja obľúbená lokalita, kde počas  niekoľkých výskumných a zberateľských akcií sme objavovali miesta najme na sudetoch, za Krkonošami, V Kaczawských horách. Zbierka sa mi rozšírila o mnohé pekné vzorky z lokalít Nowy Kosciol, Gozdno, Ploczky....Tu mi najviac informácií poskytol Andrzej Bezkorajovy, známy poľský geológ a zberateľ.

Pekné acháty a iné minerály sme našli aj na našich výpravách do Rumunska a do Nemecka. V Nemecku sme navštívili najme Erzgebirge, kde z niekoľkých lokalít sme  získali nádherné vzorky achátov.